قابلیت حمل نرم افزار یکی از قابلیت هایی است که هرکسی حتما یکبار در استفاده از نرم افزارهای پرتابل به آن نیاز پیدا کرده است. نرم افزار Portable نرم افزاری هست که بدون نیاز به نصب اجرا میشود، بدون اشکال و مثل نسخه نصب شده کار میکند و در هنگام بسته شدن تمام تنظیمات جدید کاربر را در کنار خود ذخیره میکند و به هیچ عنوان چیزی بر روی سیستم برجا نمی گذارند و با نسخه نصب شده احتمالی همان نرم افزار نیز تداخل نمیکند.

قابلیت حمل نرم افزار که در نرم افزارهای پرتابل (portable) می توان به آن دسترسی داشت، به شما این امکان را می دهد که بدون نصب نرم افزار بتوانید از از امکانات آن استفاده کنید و هرگاه که دیگر نیاز به نرم‌افزار نداشتید با بستن آن بتوانیم تمام تنظیمات مورد نظر و اطلاعاتی که در آن وارد کرده اید را ذخیره سازی کنید. زمانی که شما از این نرم افزارها استفاده می کنید هیچ اطلاعاتی بر روی سیستم سخت افزاری شما ثبت نخواهد شد و در صورتی که نسخه نصب شده همان نرم افزار را بر روی سیستم خود داشته باشید، روند کاری این دو نرم افزار با هم هیچگونه تداخلی نخواهند داشت. در ادامه این مطلب از گروه نرم افزاری یکان قصد داریم اطلاعات بیشتر را در خصوص قابلیت حمل نرم افزار در اختیار شما قرار دهیم.

نرم افزار با قابلیت حمل (portable)

نرم افزار با قابلیت حمل (portable) که به آن ها نرم افزارهای قابل حمل نیز می گویند، دسته ای از نرم افزارها گفته می‌شود که برای استفاده از آنها نیازی نیست که بر روی سیستم شما نصب شوند. این نرم افزار ها می توانند به صورت مجازی و در فضای اینترنت موجود باشند و یا فایل اجرایی آن ها بر روی یک حافظه جانبی قابل حمل (فلش مموری، هارد اکسترنال و…) موجود باشد با باز کردن آن نرم‌افزار بتوانید مستقیماً از آن استفاده کنید.

بخش زیادی از موارد استفاده این نرم افزار ها در ی ادارات دولتی، کافی‌نت‌ها و به طور کلی مکان هایی است که شما امکان نصب نرم افزار ندارید. این نکته مهم را باید در نظر داشته باشید که اگر نسخه نصب شده بر روی سیستم شما موجود است حتی الامکان باید از نسخه قابل حمل نرم افزار استفاده کنید، چرا که اجرای نسخه پرتابل نرم افزارها در بعضی موارد باعث خراب شدن نرم افزار نصبی شما می شود. در قسمت بعدی قصد داریم که تفاوت‌های برنامه‌های پرتابل و نصب شده را با هم بررسی کنیم.

نرم افزار با قابلیت حمل

تفاوت‌های نرم افزار قابل حمل (portable) و نصبی (installable)

تفاوت‌های نرم افزار قابل حمل (portable) و نصبی (installable) شامل مواردی می شوند که در ادامه آنها را برای شما توضیح می دهیم:

•آسیب کمتر

از آنجایی که برنامه های پرتابل درج تری شما هیچ گونه تغییری ایجاد نمی کنند، زمانی که از نرم افزارها استفاده می کنید احتمال آسیب رسیدن به سیستم و فایل های سیستمی شما بسیار پایین تر از زمانی می باشد که از برنامه های نصبی استفاده می کنید. به به همین دلیل است که به طور کلی می‌گویند نرم افزارهای پرتابل آسیب کمتری به سیستم شما وارد می کند.

•اشغال نکردن هارد

برنامه های پرتابل را به راحتی می توانید از روی فلش مموری یا هارد اکسترنال اجرا کنید و هیچ نیازی به کپی کردن آنها بر روی هارد نیست، از طرفی این برنامه ها روی هارد اکسترنال شما نصب نمی شود و فضای زیادی را اشغال نمی کنند. این در صورتی است که برنامه های نصبی حتما بخشی از فضای هارد شما را اشغال خواهد کرد.

•شخصی سازی

برنامه های پرتابل نمی توانند شخصی سازی ها و تنظیماتی که برای نرم افزار در نظر دارید را در خود ذخیره کنند، اما برنامه های نصبی این امکان را به شما می دهند تا منوها و ابزارهای مختلف را در دسترس خود قرار دهید، یک مثال بسیار ساده در این خصوص می تواند نرم افزار فتوشاپ باشد.

•سهولت در جابجایی

زمانی که از برنامه های پرتابل استفاده می کنید شما این دغدغه را ندارید که برنامه بر روی کدام درایو سیستم است، به این صورت که شما هم اگر از برنامه پرتابل و روی یکی از درایوهای سیستم خود استفاده کنید، با کپی کردن آن در درایو دیگر و به طور کلی با تغییر مکان دادن فایل مربوط به برنامه پرتال هیچ مشکلی در عملکرد آن ایجاد نخواهد شد.

•عدم تغییر در ویندوز

استفاده از برنامه‌های پرتال هیچ تغییری در رجیستری ویندوز شما ایجاد نخواهد کرد، اما وقتی از برنامه های نصبی استفاده می کنید، حتی با وجود uninstall کردن برنامه تغییرات ایجاد شده در رجیستری باقی می مانند.

•دسترسی راحت به فایل ها

تمام فایل های مورد نیاز برای اجرای یک برنامه پرتابل قابل حمل در فایل اجرایی exe ذخیره می شود و برای نگهداری این برنامه ها شما نیاز به فولدر های متعدد ندارید.

نرم افزارهای پرتابل (Portable) چیست؟

نرم ‌افزارهای پرتابل portable یا قابل حمل به نرم‌افزارهایی گفته می‌شود که احتیاجی به نصب در کامپیوتری که می‌خواهید از آنها استفاده کنید، ندارند.
کافی است آنها را وارد حافظه یک درایو USB یا مموری استیک کنید و روی آیکن هر یک از آنها کلیک کنید، تا نرم افزار بلافاصله اجرا شود.
در اماکنی که اجازه نصب نرم‌افزار توسط کاربران داده نمی‌شود مثل کافی نتها و بعضی ادارات دولتی، می‌توان به راحتی از این نرم افزارها استفاده کرد.
زمانی باید از این نسخه‌ها استفاده شود که نسخه اصلی (غیر پرتابل) بر روی سیستم نصب نباشد. در غیر این صورت یعنی استفاده از نسخه پرتابل
زمانی که نسخه اصلی نصب باشد ممکن است باعث تخریب و از کار افتادن نسخه اصلی شود. ( همه چیز در رابطه با نرم افزارهای پرتابل)

آموزش کار با نرم افزار cameyo (پرتابل ساز)

آموزش کار با نرم افزار cameyo (پرتابل ساز) برای تهیه نسخه پرتابل در ادامه توضیح داده می شود.چند وقت پیش در برنامه ی صفر و یک برنامه ای معرفی شد که قابلیت تهیه ی نسخه ی قابل حمل یا پرتابل از دیگر برنامه ها را داشت. نام این برنامه Cameyo است و می توانید آن را از سایت www.cameyo.com به صورت رایگان دریافت کنید. این برنامه که خود برنامه ای پرتابل است می تواند نصب دیگر برنامه ها را کپچر کند و از آنها نسخه ی قابل حمل (نسخه بدون نیاز به نصب) بسازد. ( همه چیز در رابطه با نرم افزارهای پرتابل )

قابلیت حمل نرم افزار

وقتی برنامه را باز می کنید دو گزینه می بینید، Capture installation و Edit existing package که برای ایجاد پکیج از برنامه مورد نظر باید گزینه ی Capture installation را انتخاب کنید. پس از آن صفحه ی کوچکی باز می شود و مقدمات ایجاد پکیج اجرا می شود.(چند لحظه منتظر بمانید تا برنامه آماد شود). سپس وقتی که صفحه ی جدید که دو گزینه cancel و installation done دارد ظاهر شد، برنامه مورد نظر خود را نصب کنید. پس از اتمام نصب برنامه گزینه ی installation done را کلیک کنید. cameyo نسخه ی قابل حمل نرم افزار را برایتان ایجاد کرده و آن را تحویل می دهد. ( همه چیز در رابطه با نرم افزارهای پرتابل )

تفاوت های برنامه های Portable و Installable

تفاوت های برنامه های Portable و Installable در زیر بیان می گردد:

تمام فایل های مورد نیاز برای اجرای برنامه ی پرتابل در همون فولدری نگهداری میشه که فایل exe یا اجرایی برنامه هست اما در برنامه های نصبی، فایلهای برنامه در جاها و فولدر های مختلفی ذخیره میشند مثل فولدر Program Files یا AppDataو…

برنامه های پرتابل تغییراتی در Registry ویندوز شما ایجاد نمی کنند اما برای برنامه های نصبی به این صورت نیست و حتی وقتی شما برنامه ای Uninstall میکنید، تغییراتی که رجیستری ایجاد شده کماکان باقی میمونه.

شما میتونید برنامه ی پرتابل رو به هر درایو یا حتی هارد اکسترنالتون انتقال بدید و همچنان ازش بدون مشکل استفاده کنید اما برای برنامه های نصبی شما برای تغییر مکان برنامه، باید برنامه رو پاک و در درایو دیگه نصب کنید.

برنامه های پرتابل تنظیمات و شخصی سازی شما رو به خاطر نمیسپره ولی در عوض مزیتی که برنامه های نصبی دارند این هست که شما میتونید اونها رو کاملا شخصی سازی کنید.برنامه ی Photoshop میتونه مثال خوبی از این قضیه باشه. ( همه چیز در رابطه با نرم افزارهای پرتابل )

برنامه های پرتابل قابل اجرا از روی فلش مموری یا هارد اکسترنال شما هستند و نیازی به کپی اونها بر روی هاردتون نیست اما برنامه های نصبی روی هارد اکسترنال شما نصب نمیشند و چون برخی فایلها باید بر روی درایو ویندوز شما نصب بشند، حتما باید روی هار شما قرار بگیرند. ( همه چیز در رابطه با نرم افزارهای پرتابل )

برنامه های پرتابل به دلیل اینکه در رجیستری شما تغییری ایجاد نمی کنند، به همین دلیل شانس کمتری برای آسیب رسوندن به سیستم شما و همچنین فایل های سیستمی شما دارند، در عوض برنامه های نصبی به دلیل تغییر در رجیستری، میتونند آسیب رسان تر از برنامه های پرتابل باشند. ( همه چیز در رابطه با نرم افزارهای پرتابل )

اگرچه نسخه پرتابل نرم افزارهای مانند نرم افزار حسابداری، نرم افزار مدیریت ارتباط با مشتری، نرم افزار آمار و اطلاعات و … وجود دارد که به دلیل اهمیت موضوع و پایین تر بودن امکان بکاپ گیری نسخه های پرتابل، به شرکت ها و سازمان های بزرگ توصیه نمی گردد.